piątek, 27 maja 2011

Nagroda przyznana!


"Lotnik" Eoina Colfera najlepszą książką dziecięcą
i młodzieżową roku 2010!

Jury w składzie: Joanna Papuzińska (przewodnicząca), Paweł Jarodzki, Grzegorz Leszczyński, Ewa Pietraszek, Bogumiła Staniów, dokonało oceny 41 tytułów zgłoszonych przez 18 wydawców.
Na posiedzeniu w dniu 25 maja 2011 r. jury postanowiło przyznać nagrodę DOBRE STRONY 2011 Wydawnictwu W.A.B. za książkę "LOTNIK" EOINA COLFERA
w przekładzie Rafała Lisowskiego za odważne, twórcze
i skuteczne szukanie dróg dotarcia do nastoletniego czytelnika.
O książce: TUTAJ

czwartek, 26 maja 2011

Premiera !!! Piąty tom Kronik!!!

Już szesnastego czerwca trafi do naszych niecierpliwych rąk  Uczeń Smoka piąty tom  Kronik Imaginarium Geographica pióra Jamesa O. Owena.
Więcej wiadomości i fragment TUTAJ

wtorek, 24 maja 2011

II Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży

Przypominam - to już w czwartek o 14.00  - przeczytajcie - Wszystko o Targach
Uwaga!!! Wrocław opanowali Bajarze!!! Sami sprawdźcie!!!

wtorek, 17 maja 2011

Ołtarz świętej Jadwigi Śląskiej w kościele parafialnym w Bolkowie

Jest to boczny, południowy ołtarz. Jego wykonanie zlecił
44. opat krzeszowskich cystersów Benedykt II Seidel w 1734 roku. Tyle wiem z enigmatycznego zapisku w kronice Teichmanna, który powoływał się na Steigego.
Początkowo ołtarz był  poświęcony Matce Bożej Wspomożycielce. Obraz przedstawiający patronkę kościoła został zainstalowany po II wojnie światowej.
Kiedy pod zdjęciami ołtarzy umieszczałam podpisy, nie przypuszczałam, iż jedna z postaci stanowi zagadkę. Przynajmniej na razie. Przynajmniej dla mnie.  
Po prawej ręce świętej Jadwigi widzimy jej siostrzenicę, świętą Elżbietę Węgierską, zwaną także Elżbietą z Turyngii. A po lewej widzimy zakonnika - i to jest ta zagadkowa postać. Czego dowiedziałam się do tej pory po licznych konsultacjach?
Jest to członek zakonu kapucynów, a dokładniej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Świadczy o tym habit  z jego barwą i krojem oraz broda. W prawej ręce tenże kapucyn trzyma krzyż, a przy jego lewej stopie widnieje model świątyni o zielonych oknach z małą wieżyczką.
Po lekturze publikacji Józefa Mareckiego i Lucyny Rotter "Jak czytać wizerunki świętych. Leksykon atrybutów i symboli hagiograficznych" ryzykuję stwierdzenie, iż jest to legat papieski,  błogosławiony Marek z Aviano ( Marco d'Aviano), ten który odprawiał mszę świętą w ruinach klasztoru kamedułów na Kahlenbergu we wrześniu 1683 roku, kiedy król Jan III Sobieski szykował się do bitwy z siłami tureckimi.
Stwierdzenie jest ryzykowne, ale nie nieprawdopodobne. Jeżeli prześledzimy przedstawienia bł. Marka z Aviano i porównamy model świątyni z tą istniejącą na Kahlenbergu,  da się zauważyć uderzające podobieństwo. Tylko dlaczego opat cysterski zalecił umieszczenie na ołtarzu w kościele świętej Jadwigi Śląskiej kapucyna? Co prawda sławnego już za życia i zmarłego w opinii świętości, ale nie mającego z Krzeszowem i Śląskiem nic  wspólnego? 
Może  cytat z publikacji Małgorzaty Kaganiec "Święta Jadwiga władczyni Śląska" jest odpowiedzią na to pytanie.
 " W 1680 roku na prośbę Jana III Sobieskiego i jego żony papież Innocenty XI rozszerzył kult Świętej na cały kościół Katolicki, co przyczyniło się do jego upowszechnienia na innych ziemiach polskich".

Zagadkę rozwiązałby tekst zlecenia opata Benedykta II. Tylko gdzie tego tekstu szukać???

Piszę sobie o...Małgorzata Strękowska - Zaremba: Detektyw Kefirek na tropie kościotrupa. Detektyw Kefirek i pierwszy trup


                                                                                                               
Nareszcie! Nareszcie normalnie!  Normalna szkoła, gdzie uczniowie mają poczucie humoru a nauczyciele nie są anonimowi, tylko noszą przezwiska. Przezwiska, nie ksywki, które to słowo przedarło się do polszczyzny potocznej z gwary środowiska przestępczego.Normalne rodziny, gdzie rodzice pracują (wytyczanie działek, czy gra na trąbie też są pracą), mają problemy z dziećmi (patrz Zachariasz bardziej znany jako Młodszy), ale je kochają. Normalnie oczywiście. Normalni sąsiedzi... oj, zagalopowałam się, a wróżka Kasandra??? Czy to aby normalne, to znaczy zwykłe,  sąsiedztwo? A właściwie dlaczegóż by i nie? Normalni policjanci, robiący swoje, chociaż Teoś i Dominiczek przeszkadzają im, jak tylko mogą, prowadząc śledztwa na własną rękę. Śledztwa dotyczące normalnych spraw. Przecież to normalne, że uczeń chce poprawić swoją zagrożoną ocenę i pożycza sobie z pracowni biologicznej model ludzkiego szkieletu, mówiąc dokładniej Tadziczka, aby zaskoczyć (w sensie dosłownym) swoją nauczycielkę. A że przy okazji realizowania zlecenia odszukania zaginionego wyżej pożyczonego Tadziczka młodzi dedektywi rozwiązują zagadkę kradzionych samochodów (normalna kradzież, na porządku dziennym)... Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Wszak myślenie jest normalną czynnością. To znaczy, jak dla kogo.
Druga sprawa - oczyszczenie z zarzutów wróżki Kasandry w związku z listem zostawionym przez prawdziwego nieboszczyka - też jest normalna: zaszyfrowany list, porwania, przemyt papierosów, walka gangów o euro i sztabki złota ukryte w urnach na cmentarzu. Szara, normalna rzeczywistość. Ale z Teodorem Amadeuszem Kefirkiem i Dominiczkiem Taborkiem możemy tę rzeczywistość przeżyć, pobać się, przemyśleć, pownioskować, rozwiązać, odśmiać. I pożałować, że my osobiście nie otrzymujemy takich normalnych zleceń.

poniedziałek, 16 maja 2011

Zwycięska praca Marty Hubar

                   Moja biblioteka w przyszłości
Moja biblioteka w przyszłości będzie bardzo ciekawa i tajemnicza.
Ja mam na imię Marta i zapraszam was na odkrycie tych cudów.
Najpierw zobaczycie drzwi. I już zaczęły się czary, niby to tylko zwykłe drzwi, ale gdy otworzycie fantazję, nie tylko zobaczycie czary, ale też staniecie się jednymi z jej uczestników.
Tylko zobaczcie, jaki długi i wielki pokój, ale... ale cóż to za wajcha – pociągnę ją! Trach, ciach, paf! I już jest moja biblioteka. Tylko zobaczcie! Choinka czesze się grzebieniem do włosów, a tam mysz ujeżdża kota.
W mojej bibliotece jest dużo niestworzonych cudów, ale najfajniejsze jest to, że dookoła są książki.
Mogłabym czytać je cały czas, wymienię wam kilka tytułów: " Roszpunka", " Mała mysz i ser", "Kot w butach", "Choinki sen".
A gdy jakiejś książki znaleźć nie możecie, to w lewym kącie panią żyrafę znajdziecie, która wam pomoże, bo specjalny komputer ma, gdzie książki wszystkie są.
Wypożyczcie książkę jedną albo dwie, a jak to zrobić, zaraz powiem wam, nalepkę macie i znikacie. Znikacie, ale nie tak dosłownie, bo do pokazania jeszcze dużo rzeczy.
Teraz zobaczcie kąt z rycerzami. Jest tam dużo tarcz, mieczy i zbroi, królewny piękne zamknięte w wieży znajdziecie, różne zamki i pałace tam odnajdziecie. A gdy noc nadchodzi to smoki, jak sowy, wychodzą ze swych jam i zieją ogniem tu i tam, i jak piraci książek pilnują, ale myślę, że jak powiecie proszę, to się podzielą.
Powiem jednak, że mi się najbardziej książki o jesieni podobają, puf, truch, a nareszcie spokój i cisza. Właśnie jesień, tylko deszczyk kropi, ale sobie myślę, czemu te książki nie mokną, to takie interesujące, au!!! Co to? O, jeż chyba przemókł. Jak dobrze, wróciłam do miejsca suchego i cichego i ciepłego.
O, nowy "Świerszczyk" przyszedł, piszą o tym, że z jajka wielkanocnego wykluł się kurczak.
O, na stronie 28 jest komiks o dwóch zegarach, które się kłóciły, a na stronie 13 są różne żarty. Bardzo ciekawie.
A już robi się ciemno, a mi się chce spać, więc dopiero jutro się spotkamy, więc pa.
Marta

czwartek, 12 maja 2011

Mamy laureatkę!!!

" Wyniki konkursu MOJA BIBLIOTEKA
KOMUNIKAT o rozstrzygnięciu ogólnopolskiego konkursu „Moja biblioteka”dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych,towarzyszącego X Poznańskim Spotkaniom Targowym Książka dla Dzieci i Młodzieży 2011.
Organizatorzy Konkursu: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek przy współpracy z Polskim Radiem „Merkury” i Instytutem Książki
Organizatorzy X PST- Książka dla Dzieci i Młodzieży: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Międzynarodowe Targi Poznańskie i Centrum Kultury „Zamek”.
Na konkurs ogłoszony w październiku 2010 roku ogółem napłynęło 978 prac spełniających warunki konkursu, w tym:
ze szkół podstawowych 589,
• z gimnazjów 301,
• ze szkół ponadgimnazjalnych 81,
• ze szkół specjalnych 7 prac.
Po zapoznaniu się z wszystkimi pracami Jury w składzie:
Barbara Brykczyńska, Barbara Bernsdorf-Melanowicz, Ewelina Iglewska-Nowik, Janina Karasińska-Frydryszek,Maria Nowak, Ewa Pasiciel, Zofia Paszkiewicz, Grażyna Wrońska (przewodnicząca Jury), Wioletta Szostak oraz Olcha Sikorska (komisarz Targów), obradujące na 4 posiedzeniach, podjęło decyzję o przyznaniu nagród.
Nagrodzeni w Ogólnopolskim Konkursie „Moja Biblioteka”
Uczniowie szkół podstawowych
1. Klasa zerowa – praca zbiorowa 4 uczniów, ZS w Prusicach, ul. Żmigrodzka 43, 55-110 Prusice
2. Marta Hubar kl. IIb, SP nr 2 w Bolkowie, ul. Bolka 8 C, 59-420 Bolków
3. Julia Słuszniak kl. IIIb, SP nr 1 w Kozach, pl. ks. K. Kochaja 1, 43-340 Kozy
4. Piotr Łażeński kl. IV, SP w Dwikozach, ul. Sandomierska 55, 27-620 Dwikozy
5. Julia Matejko kl. IVb, ZSP i Gimn. w Rybarzowicach, ul. Beskidzka 242, 43-373 Rybarzowice
6. Weronika Wiszyńska kl. V, SP nr 1 w Mielcu, ul. Kilińskiego 37 , 39-300 Mielec
7. Olga Sapiechowska kl. Va, SP nr 2 w Kielcach, ul. Kościuszki 5, 25-310 Kielce
8. Marcin Sławek kl. Va, SP w Dolsku, ul. Kościańska 4/5, 63-140 Dolsk
9. Dominik Gryzełko kl. Vb, SP nr 1, ul. Powstańców Śląskich 3, 43-230 Goczałkowice Zdrój
10. Izabela Drost kl. Vc, SP nr 1 w Stargardzie Szczecińskim, ul. Sienkiewicza 8, 73-110 Stargard Szczeciński
11. Maciej Kozłowski kl. Vc, SP nr 12 w Piotrkowie Tryb., ul. Belzacka 104/106, 97-300 Piotrków Trybunalski
12. Dominika Czupryńska kl.VI, SP w Podchojnach, Podchojny 106, 28-300 Jędrzejów
13. Maja Kaczmarek kl. VI, ZS nr 8, SP nr 18 w Bydgoszczy, ul. Pijarów 4, 85-360 Bydgoszcz
14. Bartosz Nastały kl.VIa, SP im. J.Kraziewicza w Szymbarku, ul.Szkolna 1, 83-315 Szymbark
15. Magdalena Nizioł kl.VId, SP nr 2 im. A. Piłsudskiej w Suwałkach , ul. Kościuszki 126, 16-400 Suwałki
16. Agata Serafin kl.VId, SP nr 2 im. A. Piłsudskiej w Suwałkach, ul. Kościuszki 126, 16-400 Suwałki"
Pełen tekst werdyktu na: wyniki konkursu

wtorek, 10 maja 2011

Z książką w przedszkolu

W tym roku szkolnym przedszkolaki z zapartym tchem słuchały czytanych im bajeczek.

Zapoznały się m.in. z:
"Ten dziwny Eryk","Chcę mieć przyjaciela" Danuty Wawiłow,
"Kredki","Bijacz","Hihopter" i "Gorąca skorupa" Małgorzaty Musierowicz,
"Niezwykła podróż Ali-Baby" Zenona Nowaka,
"Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren,
"Trzymaj się Kamil" Wandy Chotomskiej,
"Potworek" Marty Tomaszewskiej.
W dniu dzisiejszym, po długiej świątecznej przerwie, naszym milusińskim przeczytam "Truskawkę" Elżbiety Wiśniewskiej.
Mam nadzieję, że będa zadowolone...

Drugi czerwca 10. 45

Co się wydarzy o tej godzinie? Ano wydarzy się, oj wydarzy!
Zbliżają się wszak VIII Dolnośląskie Spotkania Pisarzy
z Młodymi Czytelnikami zwane popularnie
"Z książką na walizkach" .
 I w ramach tej akcji w  progi zaprzyjaźnionej
Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Bolków wkroczy Zuzanna Orlińska!
Tak, tak, autorka wydanej przez Akapit Press w serii Kolekcja w złotej ramce książki "Matka Polka".
A skoro mamy się do tego wydarzenia przygotować, polecam link do strony wydawnictwa
Matka Polka.
Dociekliwi czytelnicy mogą się w nowoczesny sposób zapoznać z fragmentami książki, mogą przeczytać wywiad
z Zuzanną, o - mogą zobaczyć jak wygląda - a to też jest chyba ważne. Żeby nie pomylić Jej z innymi dorosłymi, którzy ukażą się w drzwiach biblioteki.
A tutaj mogą zajrzeć na stronę, którą Zuzanna prowadzi Kiedy byłam mała .
A tutaj mamy stronę z ilustracjami Zuzanny: Ilustracje
Przypominam, iż po spotkaniu będziemy mogli kupić sobie
tę książkę i stanąć w kolejce do autorki po Jej autograf.
A może nawet dedykację?
Też staniemy. I obfotografujemy. I zamieścimy w informacji na łamach blogu.