Wydawnictwo Dolnośląskie uczciło 120 rocznicę urodzin Królowej Kryminału wydaniem książki autorstwa
Johna Currana. Autor przez cztery lata pomieszkiwał w Greenway House - domu pisarki - na zaproszenie jej wnuka Mathewa Pricharda i zaczytywał się w archiwum Agaty.
" Notatniki Agaty Christie po raz pierwszy ujrzałem w piątek 11 listopada 2005 roku" [s. 17].
"Już pojedynczy zeszyt zawierał całe mnóstwo kuszących nagłówków, a przecież Notatników, wciąż leżących skromnie w nieatrakcyjnym z wyglądu pudełku, było ponad siedemdziesiąt".[s. 19]
Dlaczego te zwykłe szkolne zeszyty [!] są tak pasjonującą lekturą? Ano dlatego, iż zawierają drobiazgowe notatki o bohaterach, miejscach i wreszcie możliwościach popełnienia zbrodni - przez kogo, jak i dlaczego.
"Wiedziałem już, że w Śmierci na Nilu pierwotnie miała wystąpić panna Marple...,że w Dziesięciu Murzynkach planowanych było więcej niż dziesięciu bohaterów..., że ktos inny miał popełnić morderstwo w Zakończeniem jest śmierć ..., że autorka rozważała różne rozwiązania dla Domu zbrodni "[ s. 20 ].
"Na poszczególnych stronach wszystkich Notatników możemy znaleźć krótkie, luźno rzucone uwagi bez żadnego rozwinięcia czy dodatkowych objaśnień, stanowiące to, co Christie nazywała " z grubsza wypunktowanym planem akcji", i bedące wszystkim, czego potrzebowała do uruchomienia swoejej niezwykle zywo pracującej wyobraźni" [ s. 52]
Mamy możliwość porównania pomysłu i jego pełnej realizacji. Fascynujące. Absolutnie. Lektura obowiązkowa dla wielbicieli twórczości Agaty Christie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz