czwartek, 16 grudnia 2010

Piszę sobie o...John Curran: Sekretne zapiski Agaty Christie

Wydawnictwo Dolnośląskie uczciło 120 rocznicę urodzin Królowej Kryminału wydaniem książki autorstwa
 Johna Currana. Autor przez cztery  lata pomieszkiwał w Greenway House - domu pisarki - na zaproszenie jej wnuka Mathewa Pricharda i zaczytywał się w archiwum Agaty.
 " Notatniki Agaty Christie po raz pierwszy ujrzałem w piątek 11 listopada 2005 roku" [s. 17].
"Już pojedynczy zeszyt zawierał całe mnóstwo kuszących nagłówków, a przecież Notatników, wciąż leżących skromnie w nieatrakcyjnym z wyglądu pudełku, było ponad siedemdziesiąt".[s. 19] 
Dlaczego te zwykłe szkolne zeszyty [!] są tak pasjonującą lekturą? Ano dlatego, iż zawierają drobiazgowe notatki o bohaterach, miejscach i wreszcie możliwościach popełnienia zbrodni - przez kogo, jak i dlaczego.
"Wiedziałem już, że w Śmierci na Nilu pierwotnie miała wystąpić panna Marple...,że w Dziesięciu Murzynkach planowanych było więcej niż dziesięciu bohaterów..., że ktos inny miał popełnić morderstwo w Zakończeniem jest śmierć ..., że autorka rozważała różne rozwiązania dla Domu zbrodni "[ s. 20 ].
 "Na poszczególnych stronach wszystkich Notatników możemy znaleźć krótkie, luźno rzucone uwagi bez żadnego rozwinięcia czy dodatkowych objaśnień, stanowiące to, co Christie nazywała " z grubsza wypunktowanym planem akcji", i bedące wszystkim, czego potrzebowała do uruchomienia swoejej niezwykle zywo pracującej wyobraźni" [ s. 52] 
  Mamy możliwość porównania pomysłu i jego pełnej  realizacji. Fascynujące. Absolutnie. Lektura obowiązkowa dla wielbicieli twórczości Agaty Christie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz