wtorek, 17 maja 2011

Ołtarz świętej Jadwigi Śląskiej w kościele parafialnym w Bolkowie

Jest to boczny, południowy ołtarz. Jego wykonanie zlecił
44. opat krzeszowskich cystersów Benedykt II Seidel w 1734 roku. Tyle wiem z enigmatycznego zapisku w kronice Teichmanna, który powoływał się na Steigego.
Początkowo ołtarz był  poświęcony Matce Bożej Wspomożycielce. Obraz przedstawiający patronkę kościoła został zainstalowany po II wojnie światowej.
Kiedy pod zdjęciami ołtarzy umieszczałam podpisy, nie przypuszczałam, iż jedna z postaci stanowi zagadkę. Przynajmniej na razie. Przynajmniej dla mnie.  
Po prawej ręce świętej Jadwigi widzimy jej siostrzenicę, świętą Elżbietę Węgierską, zwaną także Elżbietą z Turyngii. A po lewej widzimy zakonnika - i to jest ta zagadkowa postać. Czego dowiedziałam się do tej pory po licznych konsultacjach?
Jest to członek zakonu kapucynów, a dokładniej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Świadczy o tym habit  z jego barwą i krojem oraz broda. W prawej ręce tenże kapucyn trzyma krzyż, a przy jego lewej stopie widnieje model świątyni o zielonych oknach z małą wieżyczką.
Po lekturze publikacji Józefa Mareckiego i Lucyny Rotter "Jak czytać wizerunki świętych. Leksykon atrybutów i symboli hagiograficznych" ryzykuję stwierdzenie, iż jest to legat papieski,  błogosławiony Marek z Aviano ( Marco d'Aviano), ten który odprawiał mszę świętą w ruinach klasztoru kamedułów na Kahlenbergu we wrześniu 1683 roku, kiedy król Jan III Sobieski szykował się do bitwy z siłami tureckimi.
Stwierdzenie jest ryzykowne, ale nie nieprawdopodobne. Jeżeli prześledzimy przedstawienia bł. Marka z Aviano i porównamy model świątyni z tą istniejącą na Kahlenbergu,  da się zauważyć uderzające podobieństwo. Tylko dlaczego opat cysterski zalecił umieszczenie na ołtarzu w kościele świętej Jadwigi Śląskiej kapucyna? Co prawda sławnego już za życia i zmarłego w opinii świętości, ale nie mającego z Krzeszowem i Śląskiem nic  wspólnego? 
Może  cytat z publikacji Małgorzaty Kaganiec "Święta Jadwiga władczyni Śląska" jest odpowiedzią na to pytanie.
 " W 1680 roku na prośbę Jana III Sobieskiego i jego żony papież Innocenty XI rozszerzył kult Świętej na cały kościół Katolicki, co przyczyniło się do jego upowszechnienia na innych ziemiach polskich".

Zagadkę rozwiązałby tekst zlecenia opata Benedykta II. Tylko gdzie tego tekstu szukać???

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz