poniedziałek, 1 grudnia 2008

Rady C.S.Lewisa dla tych, którzy chcą pisać książki

"1. Wyłącz radio.
2. Czytaj wszystkie dobre książki, jakie znajdziesz, i unikaj prawie wszystkich ilustrowanych magazynów.
3. Pisząc ( i czytając ) używaj zawsze ucha, a nie oka. Powinieneś słyszeć każde zdanie, które piszesz, tak jakby je ktoś czytał na głos lub wypowiadał. Jeśli nie brzmi za dobrze, spróbuj jeszcze raz.
4. Pisz tylko o tym, co cię naprawdę interesuje, niezależnie od tego, czy są to rzeczy prawdziwe, czy wymyślone. ( Oznacza to, że jeśli cię interesuje TYLKO samo pisanie, to nigdy nie zostaniesz pisarzem, bo nie będziesz miał o czym pisać... )
5. Włóż wiele wysiłku w to, by pisać JASNO. Pamiętaj, że chociaż zaczynając pisać wiesz dobrze, co chcesz opowiedzieć, czytelnik tego nie wie. Jedno źle dobrane słowo może doprowadzić do całkowitego nieporozumienia. Pisząc opowiadanie lub powieść bardzo łatwo jest zapomnieć, że nie powiedziało się czytelnikowi tego, co on chce wiedzieć - po prostu cały obraz jest tak jasny w twojej głowie, że zapominasz, iż czytelnik ma inną głowę.
6. Kiedy ci się nie podoba to, co napisałeś, nie wyrzucaj tego ( chyba że jest naprawdę beznajdziejnie złe ), lecz włóż do szuflady. Może się kiedyś przydać. Większość z moich najlepszych książek ( albo tych, które uważam za najlepsze ) powstała w wyniku przepracowania tego, co zacząłem i odrzuciłem przed laty.
7. Nie używaj maszyny do pisania. Hałas niszczy poczucie rytmu, a to jest coś, nad czym trzeba długo pracować.
8. Bądź pewny co do znaczenia ( lub znaczeń ! ) każdego słowa, jakiego używasz."

[Wyszperałam w: Andrzej Polkowski: Opowieści z Narni czyli jak przedostawać się do Innych Światów. Mała Fantastyka 1988/1, s. 43. ]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz